Co nemá cenu, nemá cenu

Může se zdát, že peníze jsou v dnešní době tím, co rozděluje lidi. Mohou vypadat jako zneužitý dynamit, nejslabší poutko řetězu, zadrhnutý zips nebo zkažený zub. Za poslední dobu jsem viděla mnoho příběhů. Téma peněz, životní úrovně, hojnosti, šetření (?), utrácení, za ty "správné" věci, pronájmy, hypotéky, investice, dary, dárky, dárečky a ocenění je o tom, na co jsme naladěni. Pojďme se dotknout některých pohledů na peníze a život.

Firmu převzal po své matce. Byl bohatý, měl nádherný byt v luxusní části Ostravy a krásné auto. Když jsme se potkali na rande, které měl s mou kamarádkou, byl sarkastický, osamělý a hodně inteligentní. Vztahy mu nefungovaly. Táhlo mu na čtyřicet a přemýšlel, že si koupí psa a bude cestovat. 

"Člověk, ve chvíli, když zbohatne, ztratí iluzi, že peníze řeší všechno. Ony totiž neřeší. Penězma si všechny hodnoty koupit nemůžeme. Ty hodnoty, které potřebujeme ke spokojenému životu." Kateřina Jurisić, Sugkrasisa. 

Uvážená rovnováha

Slýcháme věty, že je všeho dostatek pro všechny. Když se rozhlédneme kolem, a nebo prostě jen zaostříme na vlastní život, nevypadá to tak. Některé momenty našich dětí vidíme jen z fotek, se zajímavě nakombinovanými členy rodiny už se vidíme fakt jen na svatbách a pohřbech. Kdo za to může? V čem můžeme pomoci sami sobě? V čem můžeme pomoci světu, aby se dostal více do rovnováhy? Tepny planety v podobě zacpaných dálnic, podvyživené děti na fotkách v kombi s nadvyživenými obyvateli druhé strany. Vím, může to vyznívat prvoplánově. Rovnováha k penězům patří stejně jako téma dávání a přijímání, moudré utrácení a šetrné šetření, správné uchopení spasitelských myšlenek, destruktivního smutku, že celý svět je špatně. Co vede, je konzumní honění zážitků. To nám jde fantasticky. Mno, a je to špatně? 

"Peníze jsou nástroj a je na nás, jak ho použijeme."

Kolik stojí se?

Měla úžasný talent měnit hlínu ve zlato. Hvězdička architektury, která v oboru měla perfektní vzdělání, talent "od Boha", rodinu na stejné vlně, podnikatelské zázemí, neutuchající vášeň pro věc. Byla nalazena na vlně budoucnosti měst za 20 let, vycházela z efektivního využívání zdrojů a přírodních materiálů. Návrhy staveb vypadaly perfektně na papíře i v realizaci, technologie i design předčily klientovo očekávání. Obchody se nehýbaly. Tam, kde by mohla být, nebyla. Web byl slabý, její prezentace stydlivě nejasná, nevystihující ani talent, ani možnost perfektního výsledku.

Sebedůvěra, vlastní cena, vnitřní síla, tak by se daly nazvat dlouhodobé elementy úspěchu. Když člověk začne, odlupuje postupně své bloky a vnitřní překážky k úspěchu a bohatství, dokud nepromění svůj talent ve zlato.

"Podnikání by bylo úplně super, kdyby v tom nebyly ty prachy." Nejmenovaná účastnice Inklubatoru.

V pohybu

Návody, tipy a triky jsou všude. Od webinářů, kurzů velkých guruů, co vyprodávají stadiony, a slibují, že do měsíce začnete vydělávat, lidi, kteří vás napojí na pasivní finance nebo silné citáty. Nevím jak vy, já to v životě takhle nechci.

Mám radost z toho, když se mi otevírají vlastními silami vytvořené příležitosti. Když můžu zkoumat, proč mě něco štve, a když se přehoupnu přes nefungující zvyky, myšlenky a náhledy na lidi, se kterými spolupracuju. Když vyškrábnu poslední zbytky sil, a přehoupnu se přes vlastní hranice, otevřu srdce největším lhářům a sráčům. Když jsem v pohybu, a svými činy každý den jdu ke svému bohatství, bdím nad svou rovnováhou a obdařuju samu sebe i okolí svým talentem. Někdy to drhne, vážení spolutvůrci. Někdy to hodně bolí, a někdy si říkám, jestli jsem nepřestřelila své nedokonalosti na maximum. Ne. Chybovat je lidské, a vlastně chyby mě na mé cestě baví nejvíce. Snad jsem rozpohybovala i něco ve vás, a dojdete hledat své vlastní bohatství a pravdu na velkou událost, Konferenci o Talentu, s dovětkem Za kolik?

Za Vivu napsala Renata Ptáčníková