Jak se změnit a vydělávat

Pokaždé na to máme 4 měsíce

Viva Inklubátor potřetí poslal své absolventy, kterým důvěrně říkáme "klubači", zpět do života. Cesta Inklubátorem je o startu podnikání, o změně, o zjištění svého potenciálu i talentu, o návratu ke štěstí, který jsme cítili jako děti. Cíl je jasný, aby nápad vydělával. 

Na začátku nikdy nevíme, kdo příjde

A v jakém stavu. Informační schůzky se účastní kolem 30 lidí. Minule jich 5 odpadlo, a dalších 7 po prvním workshopu. Někteří zjistí, že potřebovali jen nakopnout, někteří došli k tomu, že už ví, co chtějí a posunuli se. Ti, kterým by se to nelíbilo, nebo by neunesli změnu je naštěstí jen 1%, a někdy ani to.

Všichni se změn bojíme

A to z Inklubatoru udělalo skvělý produkt, který téměř nemá konkurenci. Lean Startup je metoda, na které to stojí, aby to fungovalo. Moudrost a zralost mentorů a samotný change management tomu dodává tu nejdůležitější podstatu.

Zázrak je v přístupu

Zuzana Šlapalová vytvořila v Inklubátor Kreativní prostor v Brně. Celý život se chtěla někomu zavděčit a být dokonalá. Zjistila ale, že "nemusí a ani nemůže být ve všem nejlepší." A že to, na čem opravdu záleží je přístup. Vendule Smutkové Inklubator převrátil život naruby. Se svým focením se vypracovala už dávno, chtěla se více specializovat a ve spojení s dalším klubačem Martinem vymysleli software pro fotografy. Své klienty dobře zná. Vendula ví, že 

Doporučení je nejlepší marketing, který vám někdo může dát

Nejprve fotila zadarmo, a učila se. Pro fotografování doporučuje mít tak 200 000 jako investici, do foťáku a do vzdělání. Do Inklubatoru přišla s tím, že chce změnu. Otevřela se jí a získala sebevědomí. Inklubator jí dal to nejcennější:

Kontakty udělají hodně.

Petra Rajmanová přišla a absolutně nevěděla proč. Pracuje ve velké firmě, kdy navrhuje desky plošných spojů. Jenže miluje háčkování. A tak po večerech háčkuje. Má parádní know how, promo video, web a rozsáhlou klientelu. Její produkt patřil v třetím běhu Inklubatoru k nejzajímavějším. Přesto postupuje pomalu, a čepkama se zatím živit nechce. Od poroty si Petra vysloužila hodně podpory a návrhů, jak jít dál. Martin Temlík měl za mentorku Renatu, a jak sám tvrdí, některé mentorské metody byly nepředstavitelné. Tvoří weby, ale chtěl něco víc. A tak přišel po pár workshopech na skvělý nápad. Nakupuje dárky za muže, vyřizuje za ně reklamace, jedná za lidi na úřadech a přitom všem je diskrétní. Dělá lidi šťastnými. Na Inklubatoru ho nejvíc bavilo, že poznal skvělé lidi, kteří rostli tak jako on, a že mohl sledovat jejich růst. Nejhezčí věc, na kterou přišel bylo, že je dobré

Nejdříve si zjistit, co klient chce, a produkt si pak uzpůsobit

Nikoliv naopak. Petr zabodoval od počátku netradičním produktem. Miluje lodě, a tak si vyrábí ve své nové firmě Boat It! svou vlastní, aby na ni šlo vjet karavanem a vzniklo něco jako hausboat. Všem včetně poroty spadla čelist, když v publiku při závěrečných prezentacích získal první klientku. Odhadované počáteční náklady Petra jsou kolem 4 mil Kč.

Marcela Šimonidesová v 16 potkala Korejce a tak ji zaujal, že s ním nejen začala chodit, ale Korejštinu začla studovat. Inklubator vnímá jako mezník mezi myšlenkou a realizací. V Inklubatoru se "našla". Učí Korejštinu v češtině s důrazem na korejskou kulturu. A hned v druhé polovině začala spolupracovat se dvěmi korejskými firmami. Nejvíc jí udělalo radost, když se jí zapla mysl a přišly nápady, které by asi nepřišly, protože

Nejlepší nápady příjdou při výstupu z komfortní zóny

Michal Mankič si založil MUZZELa, vašeho přítele na cestách. Začal v říjnu, když s přítelkyní šli venčit psa z útulku. A proto je na naší fotce pes, kterého si hned vzali domů. Jeho nápad spočívá v tom, že si lidé budou z útulku psa rezervovat na procházku přes web. Viva mu ukázala cestu, jak pomáhat druhým,  jiný pohled na život a podnikání. 

Viktorie Ovčarenko je kosmetická koučka a zjistila, že ji uvolňuje uvědomnění, že

Nemůžeme být vždy dokonalí

Pamatuju si, jak Zuzana Wilczková přišla do Inklubátoru. Nesmělá mladá holka oblečená ve zvláštních šatech. Její tichá povaha a silná touha stát se návrhářkou, která dobře prodá své modely ji otevřela cestu jít dál. Našla svů styl a trénuje se v praktických dovednostech, které v návrhářství potřebuje. Věříme jí, že tuto odvážnou módu dostane do ulic. Je tak odhodlaná, že když se klientovi něco líbí, ví, že je důležité

Nespat, a udělat to

Eva byla překvapením od začátku Inklubátoru až do závěrečných prezentací. Přednášela poslední. Začala větou, že ji nespokojenost provázela na každém kroku. Podle Andreji z poroty je prototypem skryté síly introvertů. Po vystoupení jsme se všichni chechtali. Chytrý vtip střídal moudré myšlenky, které právě prožívala. Porota:" Přemýšlela jste někdy nad stand up comedy show?" "Já se jmenuju Eva Holubová." 

Sami jsme produktem

U nás to začíná i končí. My jsme ti "changemakeři", kteří naši změnu musí sami uchopit, nebát se jí a projít jí. Kdo jiný má ten krok udělat? Můžeme přečíst tisíc knih, pokud nežijeme to, co jsme se v nich dozvěděli, jako bychom je nečetli.

10. března se otevřou dveře čtvrtého Inklubatoru. Začneme nezávaznou informační schůzkou v 17:30 ve Viva Ostrava. Pokud to chcete, přijďte tam.

Brzy uvidíte všechny fotky (by Vendula Smutková) ze závěrečných prezentací, budou přístupné na fcb a v tomto článku do týdne. Videa (točil Dan Strachota) prezentací pro vás chystáme taky, za druhý i třetí běh budou k mání do měsíce dubna na youtube channel Viva Ostrava. Článek je volně k šíření s uvedením zdroje v celé jeho šíři.