Jak získat ty nejlepší kontakty

Je ráno, jedu do hor, abych na chvíli upokojila hlad po samotě. Odpoledne totiž chvátám na čajovou slavnost, kde potkávám jedny z nejlepších obchodníků Ostravy Poruby. Vlaďka zrovna masíruje Petra a pomáhá mu se zdravou výživou. Petr Vlaďce spravuje internet v novém bytě. Oba se dnes potkají na Čajparty. Zdravím Honzu, který příští rok povede Svobodu ve vzdělávání a povídáme si o Summerhill. Je tady Lukáš, který rozjíždí komunitní zahradu, a taky Káťa z úřadu Moravskoslezského kraje. Na pódiu hraje hudba, hned v první řadě vidím Honzu, místostarostu Poruby. Přišel v tričku. Stačím se rozloučit s Vítem, který má agenturu na ostrahu osob a majetku, a mimochodem nám hlídá Vivu. Na spoustě dek vidím úžasné lidi, kteří dokázali sami sobě, že se umí uživit. Hodně z nich se zná, řada z nich ještě ne. Cítíte tu atmosféru? Dnešní článek je o tom, jak vám mohou kontakty rozjet váš business. 

Vím, že jedním z mých úžasných talentů je spojovat. Jsou totiž tací, kterým to úplně nejde, a tak ráda odhalím kouzlo získávání kontaktů. Jde o to, na co se soustředit, aby se váš business rozjel do správných stran. Propojení je základ každého podnikání a neměl by se podceňovat.

Otevřenost se vyplácí, ať je jakákoliv

Za svůj život jsem hodně cestovala. Potkala jsem lidi různých kultur od západu na východ a od jihu na sever, od ministrů po zelináře, od věznic po bankéře. Díky tomu jsem pochopila, že to, na čem opravdu záleží je otevřenost a upřímnost v ní samotná. Ten faktor X, který hledáte, je totiž ve vás. Narodili jste se jako individualita, která má světu obchodu, lidem, co říct. Otevřenost není zdaleka pro extroverty. Několik výzkumů poslední doby nahrává introvertům, lidem, kteří se nakonec otevřeli po svém. Když se člověk otevře a odkryje své obyčejné radosti, rány, příběhy a zkušenosti, nakonec zjistí, že se podnikání stane náhrdelníkem, jehož korálky navlíká společně s ostatními. 

Respekt jiného názoru je jediné pravidlo, kterého se můžete držet

Nejsou pravidla pro otevřenost a upřímnost, pokud máte za záměr vždy to, že se s ostatními chcete popovídat o tom, jak to máte vy a chcete slyšet, jak to mají oni. S respektem cizího názoru. I Anglické královně můžete říct to, co řeknete vašemu největšímu příteli, pokud to podáte pouze jako názor, ne všeobecnou pravdu. 

Konflikty nevznikají z růzností názorů, ale povýšením svého názoru nad názory jiných. Respekt k názorovým variantám vás vyseká z jakékoliv nepříjemné situace. Z mých zkušeností je respekt právě tím, co spojuje, nadřazenost je jen iluzí ega. Podle mého názoru platí, že jsme jednoduše všichni vyjímeční, a právě to nás spojuje.

Firmy i projekty začínájí a končí u toho, že jsme lidé

Katka se mnou chodila na Univerzitu, teď je nákupčí pro Siemens, které skončil projekt, a teď hledá práci. Robert dělá bubny. Marcela prodává sladké kremrole a já vám teď o tom píšu. Potkají se na Colours a Festivalu v ulicích, kdy se Renata, Katka a Michal těší, že vyzkouší kremroli a Ivovu kávu. Kdo z nich potřebuje billboard u plotu? Kdo z nich chce investovat do reklamy v rádiu? Zkoušeli jste si někdy spočítat, kolik stojí a přinese tradiční reklama? Nic nepředčí osobní setkání a zážitek. Kontakty se pak nabalují jeden na druhý, mnohdy se prolínají s přátelstvími, což je nemalá životní přidaná hodnota. 

Rovnováha mluvení a naslouchání

Doporučuju tedy začít mluvit o své radosti. Nejjednodušší varianta začátku konverzace je mluvit o tom, z čeho máte zrovna radost. Protože radost se násobí. Může to být zrovna dobře udělané kafe, nebo povedené rande, nové místo pro obchod i dobrá knížka. Prostě cokoliv. A vůbec nemusí jít o business.

Důležité je, aby jste nechali prostor, a zároveň si ho uměli i vzít. Rovnováha si stejně najde cestu, a největší mluvky nakonec zůstanou sami. Kdo by chtěl jen poslouchat? 

Na druhé straně nebát se říct cokoliv, a zároveň nechat konverzaci utichnout a být chvíli ticho, je tak osvobozující a přirozené. Nebojte se nesmát, nebojte se ničeho. Já se na jedné konferenci, kterou jsme dělali chechtala jako moderátorka, nešlo mi to zastavit. Konference patřila k jedné z nejlepších v momentě, kdy sem to přijala a rozchechtala publikum.

Jeden za všechny, všichni za jednoho aneb vytvoř si vlastní komunitu

Netuším, jestli jste si toho všimli. To slovo komunita, což znamená společnost, společenství, které se teď tak často skloňuje, se opravdu děje. A co víc, jednotlivé komunity se začínají spojovat mezi sebou. Komunita se stává jedním ze základních stavebních kamenů společnosti, vytváří se přirozeně a setkávají se lidé společně buď za nějakým účelem nebo spoluutvářením nových hodnot. Komunita nemusí být hippie stylu, mohou to být lidé hledající stejnou hodnotu, např. Svobodu v práci, nebo skupiny jako jsou jako Ovasraz, Ovacopi, lidé milující kávu, nebo čaj. Je mi ctí, že se Viva stala jedním z prostorů, kde se komunity scházejí, něco nového vytvářejí nebo spolu tvoří projekty či business. 

V Ostravě se toho hodně děje, vlastně celý projekt Obchodníci v Porubě je o tvorbě obchodní komunity. Stejně tak jako obchodní snídaně Připoj se, velký vzdělávací projekt Naučme se, který běží po celém Česku, Business for Breakfast snídaně, Komunitní zahrada, která má vzniknout u Vivy nebo další v Krásném Poli, Coachsurfing nebo francouzskobelgická komunita a její přátelé v LaPeCo, své jméno a příznivce si vytvořilo setkávání Navolnenoze.cz i další coworkingový projekt pro IT v pronajaté vile či Impact Hub. Možností je tisíce. Jestli nenajdete soulad ani s jednou, vytvořte si vlastní! A může to být rovnou událost. Inspirujte se například projekty Zažít město jinak nebo Mezidomí či Pecha Kucha night Ostrava. Jednou z nejzajímavějších a nejvíce prestižních akcí Ostravy, zejména pro navázání obchodní spolupráce na vyšší úrovni, bude konference s celospolečenským přesahem, která zavítala do Ostravy, TEDxOstrava.

Aktivitou začněte!

Všechno nemá výsledek, pokud něco člověk neudělá. Takže si prostě vyberte svůj šálek kávy, z možností, které naše město nabízí a připojte se. Začněte mluvit s radostí o tom, co jste zažili, co právě děláte, co máte v úmyslu a otevřete a odkryjte i věci, které se vám nepovedly. Najdete tak partnery, kamarády, inspirativní lidi i všeobecně známé "hatery", kteří jsou vaší výzvou mít váš projekt realizovatelný nebo nenechat se odradit. Jakékoliv slovo, které není doplněno činem vytváří naopak frustraci, deprese a smutek z toho, že se nedaří. Vyjděte do ulic, a nejlíp nazí!

Potkáme se na Festivalu v Ulicích a Colours of Ostrava a svůj talent vám pomůže najít i námi chystaná nová Konference o Talentu (3.10.2014).

Vaše Reňa Ptáčníková za tým Vivy