J.Dušek: "Měnit věci můžeme v minulosti"

Ve Vivě toho děláme spoustu. Opustili jsme snahu změnit svět a vydali se cestou radosti a obyčejného lidského bytí. Obchodní známosti vystřídaly nová přátelství, předsudky ustoupily nadšení z různorodosti. V zákulisí jsme poznali esenci známých osobností i skromných hvězd budoucnosti. V reálu nás čím dál více příjemně překvapuje svět. Za poslední dobu jsme začali spolupracovat s vyšší odbornou školou Ahol, Radnicí v Porubě. Našli si k nám cestičku přes své "velvyslance". Prožíváme krásné časy. Stojíme u zrodu spojení fajn lidí ze státního, soukromého, neziskového i školského sektoru. Netušíme, jak to bude pokračovat, předvídání je mrhání časem. Každopádně, těšíme se. 

"Jakýkoliv kmen nebo společnost by se měla umět dělit"

K druhým narozkám a k obědu, jsme si letos dali Jardu Duška. Jarda přijel opálený, odpočatý a nějak se mi zdálo, lidštější než jindy.

Cítili jsme se s ním moc dobře. Přijel podruhé, tentokrát na besedu o práci, penězích a bohatství. Byli jsme trochu zvědaví, jak ji uchopí. Začal trochu netradičně, když zmínil rakovinu. Povídal o společnosti, která pořád věci chce vlastnit a násobit. A taky o tom, že jako společnost rabujeme a dělit se rozhodně neumíme. Půl světa má hlad a půl má hostinu. Vyprávěl o bohatství Země, o úžasných schopnostech lidí, které jsme zapomněli, o tom, proč ego nemusíme zabíjet, ale poznat, o nádherných vztazích a zážitcích, které k němu přišly. Při povídání používal často historky kmenů Indiánů, Toltéků, Máyů, a jen tak mimochodem nahazoval možnosti, jak žít na planetě tak, abychom mohli být šťastní všichni. A správné dělení medvěda k tomu patří.

"Nejsme povinni zabývat se myšlenkami, které se nám cpou do hlav"

Nejsme naše myšlenky. Tahle stará moudrost, která se v různých manažerských příručkách píše v obměnách taky, má ještě jeden upgrade. Je to svoboda nezabývat se myšlenkami, které se nám cpou do hlav. A že se jich cpe hodně :). Kam směřuje naše pozornost, tam směřuje naše energie. 

Přišli jste ve 12 s propustkou či dovolenou. Jardu nechali pozdravovat šéfové :D i paní učitelky, byli jste s dětmi, miminky, vzali jste rodiče i prarodiče. Shodli jsme se na tom, že

"Změna začíná ve výchově, ve školách a školkách, které by být už nemusely"

Tzv. Unschooling, čili život mimo strach z učení a škol, by mohla nahradit vrozená zvídavost a nadšení z učení. Starý systém je všechno jen ne přirozená hra. Mezi rodiči se nové přístupy začínají objevovat. Jarda připomněl Noemi Adolt a její knihu Vychováváme děti a rosteme s nimi a taky jeho přednášku, která bude dnes v Brně a 29. v Praze. My bychom Vás rádi pozvali na Konferenci ke svobodě 15. května, která představí Svobodu Učení v podání Jirky Košárka a www.svobodauceni.cz, Táňi Fisherové, která popovídá o svobodných formách společnosti, Adama Marčana, který zkusí svou formu Svobody v práci, Michala Martocha, představitele Práce na dálku a Cohousingu-společného bydlení, Radku Pokornou z Hearth.net - systému bez peněz a oponenturu uslyšíte od Karla Novotného, který právě rozjíždí kampaň www.mindless.biz/tour . Konference je jednou z nejpovedenějších akcí, kterou kdy Viva Ostrava dělala. Lístky můžete rezervovat zde.

"Dobrá a jednoduchá technika, jak se zbavit starých programů v hlavě, je mluvit o nich v minulosti"

A tímhle přispěl na konec. Na praktickou otázku, praktická odpověď. Není to nic složitého. Tím, že budoucnost ještě není, nemůžeme v přítomnosti měnit budoucnost. Pokud ale použijeme přítomnost, kterou si nepřejeme, a budeme o ni hovořit v čase minulém, můžeme se starých programů úplně zbavit.

Nakonec jsme skončili u jediného přikázání "Miluj", u moudrosti starých Indů a Budhy, která je stejná jako ta česká od Jana Wericha:

"Pokud člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."

Přijďte za námi a ukažte nám, co děláte rádi, kde si můžeme být navzájem prospěšní, na čem můžeme spolupracovat. Můžeme vás naučit spoustu věcí o podnikání, propojit vás s ostatními zajímavými lidmi a inspirovat. Stačí nám napsat nebo zavolat a nebo prostě přijďte. Opravdu rádi vás uvidíme. 

A pro všechny máme na konec pozvánku k oslavě našich narozenin. Oslava začíná 30. 4. ve 12 h ve Viva Ostrava. Buďte včas, stojí to za to. Info brzy na www.mamenarozeniny.cz.