Ostravský život je ráj / Viva slaví třetí narozky

Bude to už prvního května, co spolu budeme třetí rok. Zažili jsme spolu velké věci a tisíc těch malých úsměvů, úspěchů, osobních výher, znovuopakujícíchse selhání a statečné postavení na nohy, kilometry inspirace a tuny vašich přetvořených snů na realitu. Přestali jsme se esotericky usmívat, a začali více tvořit. Nacházíme pozitivní v negativním a máme novou instalaci praktických nástrojů pro životy, které vám pomáháme nastartovat. Každé narozeniny píšu na blog Vivy něco, co vystihuje současný rok. Letošek je něčím zase jiný. Tak si to užijte spolu se mnou.

Možná je na čase, abychom se zamysleli nad tím, jak chceme žít a pracovat. Jak se chceme bavit, a čemu přesně chceme věnovat svůj čas, pozornost, dech. Taky to obnáší naši vnitřní zodpovědnost, jaký otisk můžeme nechat na tomto světě. Uslyšet volání naší divoké ničím nespoutané duše a ustát to rozumem, tělem a v realitě celé společnosti. Zvednout ten telefon, hozenou rukavici, a možná se jen pootočit na pracovní židličce a změnit postoj. Upravit malé detaily v běžném dni.  Žít svůj vlastní dennodení ráj.

Nejdřív přijde procitnutí

Člověk se nadechne každý den více než 20 000-krát. Někde jsem slyšela, že stav mezi výdechem a nádechem je naše důvěra k životu, že se znovu nadechneme. Všímám si na sobě, že podstatné jsou chvíle, kdy si uvědomíte, jak vlastně žijete. Co máte, co vlastníte, kolik peněz máte na účtu, kdo vás ovlivňuje, kdo manipuluje, kdo vás miluje, za co chcete nést zodpovědnost, a proč. Příjdou i chvíle, že si uvědomíte, že jste se dostali do bodu, kdy vám spousta věcí příjde zbytečných a směšných. Jsou to ty okamžiky života, kdy jste blízko smrti. V ten moment procitnete. Já si na ty momenty v osobním životě dobře pamatuju. Jsou to šokové stavy. Proč o tom píšu do Blogu Vivy? Protože cítím, že Viva je tu mimo jiné i proto, abychom vám pomohli některé aspekty života přehodnotit, abyste v případě potřeby si je měnili tak, jak potřebujeme. Bez procitnutí to nejde.

Co je pro vás ráj

Že nejde psát v Ostravě o ráji? Ano, je to velmi empirické. Stejně jako radost ze života. Kdo miluje svůj život, miluje ho takový, jaký je, aktivně si ho tvoří a mění. Nechci nyní mluvit o klasicky "úspěšných" lidech v měřítcích této společnosti. Ráda bych psala o lidech šťastných. O lidech, kteří přijímají, těší se z toho, co jim život přináší a berou výzvy střemhlav. Svou otevřeností a láskou  k životu inspirují ostatní. A teď nemyslím kouzelníky slov. Myslím především ty, co tvoří, vytvářejí, mění, ŽIJÍ. Vytvářejí si každý den svůj malý ráj. Poznáte je velmi dobře. Mají v očích jiskry života, nemusí se vždy usmívat, a přece s nimi cítíte puls života. Nedávno jsem v klubu potkala člověka, který ještě neví, že je jedním z nich. Stál s pivem u baru a povídal mi o tom, jak žije, a co všechno by chtěl. A že není ten typ, co by věci tvořil. Smála jsem se. Taky jich mnoho potkávám na Inklubatoru. Spousta z nich jsou zatím ve stavu mezi výdechem a nádechem. Ve stavu, kdy si o sobě myslí, že na to nemají. Čekají na to, že to za ně v životě někdo udělá. Že někdo otočí jejich knoflíkem, a pak příjde štěstí. Nemáme knoflíky, a štěstí už tu je. Vtip je v tom vytvářt si ráj v každodenním životě. 

Buď změnou, kterou chceš vidět ve světě

Lidi kolem Vivy teď spojuje jedna věc. Upřímnost k životu. Vytváříme každý svůj svět a většinou se někde setkáme na společných projektech. A je to sranda i bitka zároveň. Jsme synchronizovaní individualisti, ukradli jsme si své životní štěstí a zakopali jsme své zlaté pruty ve Vivě. Jsme zapojení do změny Ostravské podnikatelské komunity, tím že vytváříme komunitu Obchodníků v Porubě i Obchodníků na Jihu (a rozhodně to nejsou poslední destinace tohoto kraje), podporujeme a věříme ve váš potenciál na Konferencích o Talentu, zaměřujeme se na zrealizování vašich snů nebo změn v Inklubatoru, tříměsíčním intenzivním kurzu nejen k podnikání, a čeříme vody Ostravy zapojením do Zažít město jinak, Festival v Ulicích a dalších komunitních projektů. Jsme u toho, když jsme vám přinesli minulý rok úplně první osvětovou konferenci světového charakteru TEDxOstrava, a letos tomu snad nebude jinak. Jak můžeme takhle hořet? Díváme se kolem sebe, čteme z vašich reakcí, tváří a potřeb a soustředíme se na to, abychom byli co nejvíce věrni sami sobě. Tvoříme a ukazujeme příkladem, jak můžete tvořit i vy. Jediná jistota v životě je kontinuální změna, evoluce a vývoj, který každý den řídíme svým výběrem. Každý den nakupujete věci, které určují vaši budoucnost. Na maličkostech stojí svět. 

  

Podpořte ty, kteří to dokázali

Viva Ostrava je projekt, který jsme vytvořili pro sebe i pro vás. Otevřeně vám ukazujeme, co můžete dostat, když se vydáte po vlastní cestě, a vytváříte si svět, který vás baví. Na našich seminářích, snídaních, workshopech, konferencích a akcích s vámi otevřeně mluvíme, co nás zrovna obohacuje, čím procházíme. Vivu jsme vám otevřeli. Snad vám je to ku prospěchu. Odvděčujete se nám tím, že u nás děláte své kurzy, pronájmy, akce, chodíte a píšete nám svá díky. Na emailu máme desítky krásných referencí. Viva tady snad ještě nějaký čas bude. Stejně jako ostatní, kteří to v Ostravě dokázali. Poslední týden byl pro mě velkou radostí. Pracovní oběd sem měla v Komenského sadech přímo s majitelkou veganské restaurace Bongusta. Jen vítr, slunce, kytky kolem a super jídlo. Mohli jsme to probrat kdekoliv jinde. My jsme si udělali vlastní radost. Hodina čisté esence života! Stejně tak jsem si vychutnala sobotní Festival jógy Ostrava, který dělá kamarádka Lenka Knag s Pranava Joga. Ostrava kvete a já se v nově otevřeném klubu Dock potkala s architektem nové zóny Malá Kodaň u řeky Ostravice. Jste úžasní! Na Zažít Město Jinak spolupracujeme s Cooltour, s klukama z Hubu se občas sejdeme na oběd. Na vašem výběru záleží. Komu dáte svou pozornost, čas, peníze i myšlenky. Je to o vás a na vás. A nikdy to nebylo jinak. 

    

Užíváme si tuhle krásnou etapu nové Ostravy. I když bychom nejraději své introvertní chvíle trávili v přilehlých Beskydech, rozhodli jsme se náš čas a peníze věnovat propojování s vámi. Dobře víme, že to, jestli tu za nedlouho ještě Beskydy budou, záleží právě na tom, co společně dokážeme. S Vámi. Podpořte nás a všechny dobré věci, ve které věříte. Náš ráj je teď tady. Díky za společné tři roky, Ostravoooooooooo! Zveme vás na pohodovou oslavu našich narozenin, bedlivě sledujte naše stránky s programem a facebook! S láskou za celý tým, Renata Ptáčníková, zakladatelka Vivaaa Ostravaaaa!!!!