Rozdělat oheň v dešti aneb jak použít stagnaci a neztratit se

Žijeme v době, kdy se některé šílené věci stávají normálními. Období, které nás všechny provází v našich životech i celé společnosti, jsem se rozhodla využít sama pro sebe, když jsem si na svém životě uvědomila věci, které mi nic nepřinášejí, a já v nich dobrovolně plavu. Stagnace je totiž příběh člověka. Je to příběh, kdy se vám nakupí spousta nánosu, prachu na denní prožívání a události života, a vy už nestihnete dojít k rozhodnutí. Doba je občas tak rychlá a informací tolik, že nestíháme vnímat tělo ani vlastní myšlenky a postoje, a občas je na nás tolik složitých rozhodnutí, že jich spoustu odsouváme. 

Na našich kurzech a v našem okolí jsme i díky Inklubatoru svědky několika zajímavých příběhů, které by nikdy nezačaly. Zůstaly by pod nánosem prachu, strachu žít sám sebe a čas by to celé umocnil na druhou. Stagnaci a apatii vnímám jako velkou příležitost k růstu člověka i celé společnosti. Tuším, že je to nutná fáze k pochopení celého smyslu života, štěstí nevyjímaje. Podstata je stagnaci v sobě rozpoznat, protože ne vždy je v našich životech dobře rozpoznatelná, ale každý ji někde máme. Tam, kde je v nás největší strach se může docela šikovně schovat.

Jak ji poznáte?

Beru nacházení svých stagnací jako hru. Jinak to totiž vůbec nemá cenu. Se stagnací nejde bojovat. Půjde na vás jinak a rafinovaněji. Stagnační hra se hraje tak, že si začnete všímat svých názorů a postojů. Nepoznáte ji, jestli jste aktivní nebo pasivní. Dalo by se předpokládat, že aktivní jedinci nebudou stagnovat. Ale v tom to není! Nezbavíte se ji ani častými změnami. Právě ty občas můžou odhalit zajímavý mrtvolný zápach. Protože časté změny v jedné životní oblasti můžou být právě tím, že v situaci nechceme změnit svůj postoj. Kdo stojí na místě, nic nemění, je na tom vlastně stejně. Podstata toho všeho spočívá v tom, chtít se dívat na motivy svých rozhodnutí otevřeně a přiznat si, proč jste k dané situaci strnulí nebo se cítite bezmocní. 

Vytrvalost nemá se stagnací co dělat

Vytrvalost je součástí vakcíny pro štěstí. Vytrvalost je něco velmi praktického, stejně jako dotahování. Někdy nám totiž do cesty příjde řada překážek, které nás vedou územím, které rozhodně nevypadá jako z příručky pozitivního myšlení. Právě tím, že se s tím popereme po svém a uděláme další krok, i když je někdy nesnesitelně bolestivý, nás může vynést do oblak. Bez vytrvalosti to, přátelé, totiž fakt nejde. 

Lék na stagnaci je její odhalení

V Inklubatoru se snažíme tříměsíčním setkáváním a děláním konat. V jiných projektech jsem se často dostávala do situací, kdy se hodně mluvilo a mnohé teoretizování a někdy samotné detaily, nás odváděly od uskutečnění a podstaty toho, co chceme udělat. 

Největší překvapení je v lidech

Lidský život není marnivou přehlídkou toho, jak jsme neschopní, děsiví a marní. Je to nádherná škola výzev a života, protože cokoliv nás potká, můžeme použít pro další růst. Pro otevření se světu, lidem, prostoru kolem sebe a navnímání emocí, které nás tak moc obohacují. Je to společná a kontinuální práce nás všech neprve na sobě a později tažení všech za jeden provaz. Nikdo nejsme perfektní. A nikdy nebudeme. Jako celek ale můžeme využít sílu, na kterou se dá spolehnout. Můžeme sami na sobě odhalovat věci, které odsuzujeme na ostatních. A můžeme se tomu občas zasmát. Protože, jak připomínám moc ráda, jsme v tom společně. Rozděláváme oheň v dešti.

Chtěla bych tento článek věnovat a poděkovat lidem v mém životě, kteří odhalili některé části mých malých stagnací. Poděkovat Světlance Ličkové, koučcce, Vlaďce Šubertové, která tančí životem, Romanovi Halíkovi a Pavlu Ovesnému, veganským rytířům, Zuzce Kotyzové, Honzovi Dekickému, Míše Kubejkové, Janu Dohnalovi a Martinovi Hausenblasovi, tvůrcům krajských a městských činů na nelehkých místech, Jardovi Procházkovi a celému týmu Vivy. 

Chtěla bych pozvat všechny, kdo chtějí na sobě stagnaci poznat, a cokoliv ve svém životě změnit, přijďte na úvodní informační schůzku Viva Inklubatoru 12. března v 17 h. 

Za tým Viva Ostrava

Renata Ptáčníková

Obrázek zdroj:aTTe-1